FE / TVŮRCE HUMUSU

Archiv blogu, který jsem psal v letech 2016–2019

Jak se klube komunitní škola Sýkorka

Na Zlínsku vzniká nová komunitní škola v přirozené návaznosti na Lesní školku Na Pasece.

Potřeba založit školu vznikla v Lesní školce Na Pasece, kde letos dorostla skupinka předškoláků. Přirozeně se tedy nabízí pokračovat dál jako školní dětská skupina.

Celou ideu inicioval Jirka Sadila, který v současné době předškoláky vede. Koncem loňského roku začal dávat dohromady tým lidí, kteří mají zájem školu spolutvořit. Jsou to vesměs rodiče současných předškoláků, kterým chybí škola, jejímž hlavním prostředím by byla příroda (les a zahrada).

Já jsem měl tu čest facilitovat schůzky vznikajícího týmu, který si ujasňoval vizi, hodnoty a pedagogické principy školy. A také se samotný tým postupně formoval – každý člen týmu si ujasňoval svoji roli a co chce do projektu přinést.

V neděli 4. 3. se uskutečnilo druhé setkání s rodiči, na kterém byl představen koncept školy:

Vize školy

Vizí školy je cesta k „člověčenství“.

„Učíme se dorůstat k člověčenství. To je to základní. Všechno ostatní už pak hravě zvládneme sami: povolání, život, vztahy…“

Cílem školy je „všeobecně rozvinuté dítě, plně integrovaná osobnost“. To jest taková, která je:

  • ukotvená
  • zodpovědná
  • aktivní
  • dokáže být sama sebou
  • vnímá život jako nástroj růstu
  • a která umí udržovat zdravé vztahy

Škola chce klást důraz na pobyt dětí v přírodě, podporovat přirozenou radost z učení a starat se o jejich všestranný rozvoj. Důležitý je také koloběh roku v přírodním cyklu i tradicích, ekologie a zdravé stravování.

Vznikající škola také klade velký důraz na společenství – tedy, že nejsme jenom spotřebitelé (kteří si zaplatí alternativní školu a víc je nezajímá), ale každý podle svých možností se podílí na společném výsledku.

Celou prezentaci školy včetně pedagogických principů si můžete stáhnout zde: Schůzka_s_rodiči_Prezentace_4_3_web.pdf

DSC_2462

Zázemí na Velíkové

Jednou z předností školy je také nově vznikající zázemí na Velíkové (ulice Sýkorka na konci vesnice). Místo má dobrý potenciál vzhledem k umístění na kraji katastru Zlína – kousek od točny autobusu, ale přitom na úpatí Hostýnských vrchů. O vybudování zázemí se stará fryštácký aktivista Tomáš Černý (Fair play, Fryštácké farmářské trhy).

„Baví mě podporovat lokální ekonomiku a jít cestou udržitelnosti. A přitom všem si hrát. Primárním cílem projektu je vytvořit zázemí pro aktivity sdružení Na Pasece (lesní školka, škola, víkendovky). V čase mimo provoz dětských skupin bych chtěl prostory nabídnout lidem, kteří hledají místo pro pořádání kurzů či pro různá setkání – a to v prostředí, které je v souladu s přírodou, “ říká Tomáš.

Přípravné práce už jsou v plném proudu – projekt, stavební řízení, vrtání studny… Jako první by měla vzniknout jurta pro školku a malá dřevostavba pro první třídu školy. Během dvou let malé stavby doplní přírodní slaměná dřevostavba, jejímž srdcem bude kuchyň a jídelna. Zdravá lokální strava (dle principů Skutečně zdravé školy) je jedním z motorů Tomových aktivit. A také, jak známo, jídlo spojuje – je to dobrý základ pro setkání lidí.

velikova_skolka_2017_studie-1

velikova_skolka_2017_studie-3

Další informace

Škola by měla otevřít v září 2018. Do té doby bude probíhat ještě další komunikace a setkání s rodiči, kteří mají o školu zájem.

Více informací včetně kontaktů najdete na webu sdružení Na Pasece.

Mé osobní dojmy

Mám radost, že na základě školky a školy vzniká společenství lidí, kteří mají chuť vzít věci do svých rukou. Lidé, kteří jsou na stejné vlně, ale přitom zůstávají otevření vnějším podnětům, a tudíž usazení v současné realitě. Tohle je pro mě cesta k lidštější a udržitelnější společnosti.

Mám radost, že různé proudy a potůčky se spojují ve větší řeku, k projektu se přidávají další lidé, kteří sdílí podobné hodnoty. (Také nejsme sami. Komunitní školy vznikají po celé republice.)

A taky, jsem nadšený, že u toho můžu být a i pomocí svých dovedností vznikající projekt podpořit. Je pro mě fascinující vidět to zevnitř – jak se formuje tým, jak se z jednotlivých představ a snů rodí společná vize…

Budu se těšit, jak se to celé vyvine.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterest

Podobné články


Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*