FE / TVŮRCE HUMUSU

Archiv blogu, který jsem psal v letech 2016–2019

Jak se nezbláznit v dnešním světě

O knize Jana Menděla „Cesta ven ze šíleného světa“

„Žijeme ve světě, kde je stále těžší uchovat si psychické zdraví a vnitřní rovnováhu. Mnoho lidí se proto začíná odklánět od hektického a materialistického životního stylu a snaží se vést alternativnější a duchovnější způsob života. Tento přechod ovšem není zdaleka jednoduchý, neboť ezoterika se za poslední roky stala velmi populární a  lukrativní oblastí, která je plná často protichudných směrů, rozporuplných názorů a scestných učení. Vyznat se v nich, neztratit se a najít si svou zlatou střední cestu není vůbec snadný úkol.“
Anotace knížky

Ano, tohle je moje téma. S mým vnímáním je pro mě těžké fungovat ve světě, který je plný manipulace a strachu. Psal jsem o tom už v článku Whatever makes you happy, do it! Dělám tedy, co můžu…

Nedávno se ke mně dostala tato kniha. Je plná praktických rad a doporučení, především z oblasti mentální hygieny, práce s vlastními emocemi a myšlenkami nebo jak přistupovat k duchovnímu rozvoji. Líbilo se mi hlavně, že texty stojí nohama na zemi a je v nich notná dávka povzbuzení i nadhledu.

Co mi utkvělo:

  • Zásadní věc jsou denní návyky mentální hygieny: Mít pod kontrolou své myšlenky. Nesledovat zprávy. Využívat chvíle před spaním a po probuzení pro pročištění myšlenek (např. formou meditace) a projektování pozitivních přání (afirmace, modlitba…).
    „Zvlášť po probuzení je ideální čas na jakékoli pozitivní myšlenky a afirmace do budoucna.“
  • Je důležité posilovat svou vůli, hledat vnitřní zdroje, nepolevovat, nevzdávat se, zůstávat za každé situace ve víře a naději ve správné řešení. (Mít pozitivní myšlení neznamená být sluníčkově happy od rána do večera – znamená to jen nenechat si vzít vnitřní radost).
  • Pro perfekcionisty (jako jsem já): Je dobré na sobě pracovat, ale zároveň být na sebe laskavý!
  • Pro hodně přemýšlivé (jako jsem já): Žijte život odpovědně, ale neberte ho vážně!
  • Emoce se vynořuje na základě myšlenky. Pokud máme pod kontrolou své myšlenky, pak můžeme mít pod kontrolou i své emoce.

Co mě napadá po přečtení i z vlastní zkušenosti:

  • Jak píše autor, ne vše, co se píše v duchovních knížkách, je smysluplné. Častokrát jsem četl či slyšel informace typu: „Když bojujete se strachem, tak tím pádem už je to boj a budete pořád bojovat.“ Nebo „Když se snažíte myslet na to, abyste měli víc peněz, už tím dáváte najevo, že je nemáte.“ Nevěřím, že je to takhle „záludné“. Záleží především na síle myšlenky, ne na konkrétní formulaci.
  • Říká se, že všechno, co se vám děje, je vaše zrcadlo. To je sice pravda, nicméně z vlastní zkušenosti, vnímat takto každou situaci je extrémně náročné! Upozornění opět pro přemýšlivé typy: I když na sobě člověk chce pracovat, je lepší někdy věci prostě nechat být. Není možné všechno analyzovat a hned vyvozovat důsledky / hledat řešení.
  • Nemůžeme si říkat, že „všechno se děje správně“ a tím pádem nemá smysl nic dělat a nebo třeba naopak můžeme všechno. Ono, všechno se asi děje správně, to ano, ale my máme zodpovědnost za své činy a rozhodnutí a máme se z nich poučit. A taky, jak se říká u nás v kostele, i nekonání – v situaci, kdy můžeme něco udělat – je hřích. (mimochodem: hřích jako sejítí z cesty, ne jako něco, za co se musím donekonečna bičovat.)

Jo, spoustu věcí už znám. Ale stále nedělám. Knížka mi pomohla si to připomenout a texty příjemně povzbuzují ke každodenní práci na sobě. Vážně si myslím, že práce s vlastním myšlením a mentální hygiena by měly být součástí základního vzdělání. (A taky umění diskuze a spolupráce. Ale o tom tento článek není.)

A co vy? Taky hledáte cesty, jak přežít v dnešním světě? Funguje vám vaše hlava jako nástroj, který využíváte, nebo nad ní nemáte kontrolu?

Mějte se fajn,
FE

 

p. s.
Stránky Jana Menděla: www.janmendel.com

p. p. s.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterest

Podobné články


Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*