FE / TVŮRCE HUMUSU

Archiv blogu, který jsem psal v letech 2016–2019

Velký pátek

Už jsem rozhodnutý žít v lásce a dávání. Přijímat vše, co se objeví, jít touto cestou. Už jsem rozhodnutý!

Tak na co ještě čekám? Proč si pořád stěžuju? Proč pořád po někom něco chci? Proč ostatní posuzuju, hodnotím – co a jak dělají. (Vždyť od toho je tady někdo jiný…)

Dovolit všem dělat, co potřebují. I když to není v souladu s mými hodnotami. Být schopný vnímat to, co jiní lidé tvoří z pocitu strachu a v manipulaci. Zároveň ale tvořit v souladu se svými hodnotami a přitahovat si lidi, kteří to mají podobně.

Proč se pořád takto chovám? Říkám, asi jsem prostě takto zvyklý. Celý život. Ale teď už to vidím, a nechci to takto.

A když jsem rozhodnutý žít v lásce, proč se nechovám laskavě i k sobě? Brát i sebe takového, jaký jsem, se všemi chybami a nedostatky, trapností, agresivitou…

Ano, já už totiž takový být nechci! Ale musím to přijmout. A přijmout, že prostě ne vždy se mi daří takový nebýt.

Perfekcionista ve společnosti, která netoleruje nic míň než dokonalost. Úspěch.

A do toho přichází Velký pátek. Syn boží – a zemřel na kříži jako nepochopený, nespravedlivě očerněný. Byl „úspěšný“? Jak si z něho můžu vzít příklad?

V kostele se dnes vyznávaly hříchy. „Vyznávám, že hřeším. Že mám podíl na hříchu světa.“ To jsou silná slova. Pro mě to neznamená, že jsem špatný. Znamená to, že jsem si vědomý toho, že často scházím z cesty, tvrdohlavě se bráním tomu co je a stále chci něco, co nemám. Jako v tom přirovnání: „Hledáš koně a sedíš na něm.“ Že často nepřispěju svým dílem lásky k tomu, aby svět (aspoň ten okolní) byl lepší, i když bych mohl.

Ale věřím tomu, že jsem na správné cestě a chci se snažit žít v souladu s touto cestou. Občas se mi to daří – být v pokoře, umět přijmout skutečnost takovou, jaká je. To jsou pak chvíle naplněné takovou zvláštní úlevou. Díky za to. Jako by tály ledy.

Pěkné Velikonoce,
FE

(na Velký pátek, 14. 4. 2017)

FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterest

Podobné články


Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*