FE / TVŮRCE HUMUSU

Archiv blogu, který jsem psal v letech 2016–2019

Komunitní aktivity: Kudy teče řeka?

Co se stalo za poslední tři měsíce. Co máme. Naše cíle. Pohled zevnitř.

Včera to byly přesně tři měsíce od první schůzky ke komunitním aktivitám. Mezitím jsme prošli dalšími schůzkami, pracovali, plánovali, vymýšleli, prozkoumávali slepé uličky… A kromě toho vznikl obchod potraviny bez obalu zlín, který začátkem ledna otevřela Ingrid Poppe.

A co jsou to ty komunitní aktivity? Někdy si říkám, zajímá to vůbec někoho? Ale ano, lidi reagují, když říkám, že bychom chtěli vytvořit nekomerční prostor pro setkávání. Ale zapojit se do přípravy je už těžší. Myslím, že i proto, že to nejsou tak čitelné aktivity jako bezobalový obchod. Vlastně jsem si tak trošku zkusil komunitní plánování bez objednávky a myslím, že to úplně není ta pravá cesta.

Každopádně, našim cílem je rozvoj místní potravinové komunity. Se zaměřením na zdroje a dovednosti lidí. Když říkám naším, myslím tím neformální sdružení Kompost Zlín. Což je vícemeně pár aktivních lidí (Já a Radek Horák) a pak občasní podporovatelé (cca 70 lidí na mailing-listu), se kterými se potkáváme spíš neformálně.

Původní představa byla, že Kompost Zlín bude provozovat malé komunitní centrum ve společném prostoru s bezobalovým obchodem. Ukázalo se ale, že s Ingrid máme dost odlišné představy a ona má větší plány na rozvoj, takže nakonec celý pronájem přenecháme jí.

A já, vzhledem k tomu, že začínám na volné noze, se budu moct plně věnovat svojí práci. To, co chci rozvíjet, jsem nazval kreativní procesy. Jsou to postupy a metody, které umožňují hledat řešení potřeb lidí v daném místě. Kreativní procesy mohou přispět ke vzájemnosti a porozumění. Mohou být protiváhou dnešního uspěchaného světa zaměřeného na výkon a výsledek bez ohledu na člověka.

Takže když to shrnu, teď se potřebuju naplno věnovat práci. A když budu mít zajištěné základní potřeby, můžu se pak dál věnovat rozvoji komunitních aktivit. Zároveň můžu rozvoji místních komunit přispět právě svými dovednostmi a zkušenostmi. Nechci se ale tlačit do nějaké role, která mi nesedí.

Takže moje zásadní otázka zní: „Jak můžu pomoct druhým naplnit jejich potřeby? Jak můžou oni pomoct naplnit moje potřeby?“

Co chceme

V rámci plánovacích setkání jsme si definovali tyto cíle:

  • Našim cílem je vytvořit kultivované nekomerční prostředí, které bude sloužit k setkávání lidí.
  • Našim cílem je rozvoj místní potravinové komunity.
  • Našimi tématy jsou:
    • potravinová suverenita – právo na kvalitní potraviny z místních zdrojů, zachování a tvorba úrodné půdy pro další generace.
    • lokální ekonomika – Věříme, že je možné se v České republice uživit převážně z místních zdrojů. Chceme podpořit rozvoj lokálních služeb a produktů na Zlínsku k uspokojování základních potřeb lidí.
    • sociální kapitál, odolnost místní komunity – Chceme přispět svým dílem k vytvoření odolné a soběstačné místní komunity, která je otevřená všem bez rozdílu věku, sociální příslušnosti, vzdělání či náboženství. Chceme podpořit setkávání lidí a vzájemné sdílení.

Nicméně, toto vše chceme dělat v takové míře, jaká bude pro nás přijatelná a tak, abychom z toho sami měli radost. Uplatnit svoje dovednosti a zkušenosti. Proto zatím Kompost Zlín nezakládá žádnou právní formu, neděláme projekty, nežádáme o granty, které by nás k něčemu zavazovaly. Chceme být vždy dostatečně flexibilní, abychom dělali to, co je právě potřeba. Abychom mohli nasednout na proud, tedy „sledovat kudy teče řeka“.

Fotogalerie – plánování a obchod:

Fotogalerie – komunitní večeře:

FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterest

Podobné články


Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*