FE / TVŮRCE HUMUSU

Archiv blogu, který jsem psal v letech 2016–2019

Hrajeme si spořádaně

Ale ne, není to tady tak strašné… Jo, občas na člověka vykoukne takovýto kout, hned u zastávky… Ale jinak teď už je sídliště po těch letech pěkně zarostlé, zelené… Jenže furt je to sídliště. Pro mě kultivovanost veřejného prostoru důležitá je. I když, dřív to tady vypadalo jako po náletu a možná, že to nevadilo. Jako děti jsme si hráli celkem kdekoli. Já nejraději na těch zarostlých haldách, jedna byla fakt obří, chodil jsem tama zkratkou pro zmrzlinu a představivost fungovala. Teď je v těch místech kultivovaný park s hřišti, na kterých jsou nejmodernější atrakce, včetně jednoho, kde mají ty různé posilovací náčiní. Je to jakože určeno spíš pro teenagery a dospělé, ale hrajou si tam všechny generace. Takže konečně aspoň místo, kde potkám i jiné lidi, než kombinaci dítě+hlídač. Nebo takhle: kde někoho vůbec potkám! (Jo, vlastně, taky u Billy vždycky někdo postává.) Ale stejně mě to s mojíma holkama na hřištích nebaví a radši děláme nějaké blbosti kolem.

sidliste

1986

DSC_0066

2016

 


V něčem mi kultivovanost chybí, v něčem mi ty nové veřejné prostory připadají zase překultivované a přeorganizované. Dobrý veřejný prostor podle mě vybízí k aktivitě, ale nenutí. Nedělá z člověka blbce ani spotřebitele. Nenápadně slouží. Není vidět. Ale když chybí, tak je to poznat.

Hřiště. Atrakce. Zabavit se. Trávit čas. Někdy, když vidím ty namakané těla chlapců, co tam posilujou a hecujou se, říkám si, kluci, co to znamená makat? Ale ne, nechci nikoho posuzovat. A říkám to i sobě. Makat. Na sobě. Na vztazích. Upevňovat se ve víře.

Bahniště. Zavedl bych bahniště.

Máme ten život nějak moc organizovaný, ale řád v něm nemáme. Ten stále hledám. Slovo řád mi zní fajn, je čeho se chytit. Slovo pořádek ve mně vzbuzuje spíš negativní asociace. Vynucování pořádku.

Vybavuje se mi text od Pepy Nose:

(…) V pořádku jsi se narodil
v pořádku musíš umřít
co máš ale z takového pořádku ty?
když je to přesně to, co nechceš
a co tě ubíjí (…)

Jako jeden bod z organizovaného programu dospělých bych zavedl nepořádek. A v chaosu života a vztahů bych nařídil řád.

A co vy? Kde rádi trávíte čas se svými dětmi?

 

p.s. Jo a taky mi ve městě chybí potoky.

FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterest

Podobné články


Příspěvek k článku “Hrajeme si spořádaně”

  1. Pingback: FE / TVŮRCE HUMUSU > PIKNIK BOX

Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*