FE / TVŮRCE HUMUSU

Archiv blogu, který jsem psal v letech 2016–2019

Jsou mé hodnoty na okraji společnosti?

hledání okrajů

O hledání společných hodnot v pracovní oblasti.

Jsem na cestě k práci, se kterou budu v souladu. Jsem na cestě jednoduše žít a nerozlišovat mezi prací a „koníčky“. Je to moc velká ambice?

Potkal jsem nedávno spolužáka z gymplu. Říkal jsem mu, čím se teď v poslední době zabývám, že nepracuju a kam směřuju. Že bych rád pracoval s lidma, kteří sdílejí stejné hodnoty. A na to mi on řekl, že „to pro mě asi bude těžké, najít podobné lidi“, že „jak mě tak poslouchá“, tak se nejspíš pohybuju někde na okraji a že bych měl slevit ze svých postojů. Říká mi to víc lidí. Že mám slevit ze svých postojů.

Pořád mi to potom vrtalo hlavou. Na okraji… Na okraji čeho? Většinové společnosti? Nebo většinové pracovní společnosti? Nejspíš to druhé.

Ty moje hodnoty jsou stručně řečeno toto:

 • péče o lidi
 • péče o přírodu
 • a spravedlivé podíly

Shodou okolností, tohle je základ permakulturní etiky.

 • Pokud by se k tomu ještě přidala i víra v Boha, tak budu maximálně šťastný, ale to se skoro neodvažuju napsat…

Takže, aby bylo jasné: Jestli tohle je v současné společnosti někde na okraji, tak podle mě taková společnost stojí za pěkné HOVNO!

Součástí takové společnosti se rozhodně necítím a ze svého vlastního středu si budu vědomě přitahovat lidi, se kterými si rozumím. Tak jak to dělám dosud. Věřím, že takoví lidé jsou a je jich dost, jenom možná nejsou tolik vidět.

Konec příspěvku.

– – –

p. s. Zkoušel jsem si to představit. Kde je okraj společnosti? Abych mohl najít okraj, musím si nejdřív vymezit nějakou oblast. Dá se to představit i jako optiku, kterou nahlížím na svět. Zorné pole. Pokud je moje zorné pole např. televizní zpravodajství, vidím něco. Pokud třeba Česká republika, vidím něco. Pokud moji přátelé, vidím něco. Pokud globální svět, vidím něco. Pokud konkrétní náboženství, vidím něco. Nebudu si hrát na sociologa, ale tak nějak si to představuju, spíš jako povrch koule – Země je přece taky kulatá. Za okraj společnosti se můžu dostat, pokud přestanu být v kontaktu s lidmi. Ale i tak bych se mohl zařadit do „společnosti poustevníků“. Je to jenom hra s množinami.

hledání okrajů

Záleží na zorném poli. Na co zaměřím pozornost, to vidím.

 

 

FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterest

Podobné články


6 příspěvky k článku “Jsou mé hodnoty na okraji společnosti?”

 1. babca Vti

  zalezi na prave tom uhlu pohledu. Co je vetsinova spolecnost? To, co je v televizi? Neslevuj, Frantisku. Tale jem hledala a snazila se , je toho tolik potreba. Nejake tehdejsi blaboly jsou u mne v pernikove chalupce, kdyz se ti bude chtit. Ale stejne neodolam a napisu ti asi mejlika, z budu na jine tchnice,-) Nebo novy blabol do pernikove chalupky…

  Odpověď

 2. Simona

  Vidím to tak, že většina společnosti je na tom pomyslném „okraji“ …a nás se snaží tam zatáhnout taky 🙂 …

  Odpověď

 3. Silvie

  Zajímavá úvaha, kdysi jsme měla představu, že na okraji společnosti jsou pouze lidé bez domova, lidé kteří žijí naprosto mimo tento systém, a hodně jsem si sama pohrávala s myšlenkou, zda se dá žít mimo tento systém, aniž bych tedy byla bezdomovcem (mám na mysli mimo všechnu tu komerci, chemii, věci které nám někdo předkládá, že takhle jsou v pořádku a já cítím, že pro mě nejsou v pořádku…A když se liším od společnosti (většinové konzumní společnosti) jsem za exota? Takže patřím na okraj? Měla bych se tedy změnit? Věřím (snad ne naivně), že se lidé mění a změní k lepšímu,ale došlo my jako matce, že to musí jít už od těch dětí a ty učit jinak žít, myslet a chovat se…Díky tvému článku jsem si uvědomila, že lidé na okraji společnosti jsou pro MĚ konzumenti dnešního světa plného iluzí, lží atd. 😉 Takže díky!

  Odpověď

 4. Jana

  Podporuji! I s tím čtvrtým bodem! Nejsi sám, je nás víc. Mimochodem, loni jsem si taky dala několik měsíců sabatikl. Skvělá zkušenost!

  Neklesej na mysli. Jsem přesvědčená, že zvětšení dobra v nás i okolo nás je „jen“ otázkou hlubokého rozhodnutí, kterému se následně podřídí chování okolního vesmíru :-).

  Odpověď

Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*