FE / TVŮRCE HUMUSU

Archiv blogu, který jsem psal v letech 2016–2019

Příběh morčete

Bylo jednou jedno morče. Přešlechtěné domácí zvířátko, opečovávané, v pohodlí městského bytu. O nic se nemusí starat, vše dostane: vodu, podestýlku, seno, zrní. I okurek, mrkvičku, občas třeba i meloun… Na druhou stranu je závislé na jediném (dosud celkem jistém) vnějším zdroji. Uzavřené v nezdravém prostředí panelákového bytu. Omezené v pohybu a neschopné rozhodovat samo o svém životě.

Potravu a veškerou péči dostává za to, že se chová vzorně. Svou energií zlepšuje energii těch, co ho chovají. Umí různé zábavné kousky, které se naučilo na povel za odměnu vykonávat zcela bezchybně. Chová se vzorně, nic neničí, neleze, kam nemá.

Tu klec si morče dlouho neuvědomovalo. Jenže pak se něco stalo. Něco skoro nepatrného. Možná to byl závan vůně z otevřeného okna. Nebo neznámý, ale zřetelný vzdálený zvuk.

S morčetem to uvnitř pohnulo. Co to je? Ta vůně! Ty zvuky! Morče začíná být vnímavější k sobě samému. Začíná si uvědomovat, že je součástí přírody a co je jeho podstatou. Dochází mu, jak žije. Omezené, závislé, ve zlaté kleci. Ale ta příroda! To volání je nesnesitelné!

Postupně přichází na to, co chce. Jenomže si uvědomuje, že vlastně vůbec neví, jestli by v přírodě dokázalo přežít. Že mu chybí základní dovednosti a zkušenosti. Už po několik generací žije takto, takže v rodině nebyl nikdo, kdo by mu dovednosti předal. Jak si najde potravu? Jak si vybuduje příbytek? Co dravci? A jak naložit se vší tou svobodou, kdy se musí rozhodovat, co a jak, kdy a s kým bude dělat? A k tomu všemu, tohle morče má už svá vlastní mláďata, to není jen tak…

– – –

Jeho i můj příběh pokračuje a zatím nevím, jak to skončí. Tedy, říká se, že všechno nakonec dopadne dobře a pokud ne, tak to ještě není konec. Taky jsme kdysi s kamarády vymysleli hypotézu, že „všechno jednou změkne“. Je to vtipné, mnohoznačné a zatím jsem nenašel důkaz, který by to vyvrátil.

Jsem stále na cestě a snažím se být přítomný.

Pěkný den, FE

FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterest

Podobné články


2 příspěvky k článku “Příběh morčete”

  1. Radek

    A jaká může být cesta ke svobodě ? Přestat konzumovat za odměnu, nebo alespoň tuto „závislost“ snižovat na nezbytné minimum a současně začít vytvářet a nabízet vlastní zdroje pro přežití. Cesta ke svobodě se stává pro probouzející se morčata nevyhnutelná…

    Odpověď

Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*