FE / TVŮRCE HUMUSU

Archiv blogu, který jsem psal v letech 2016–2019

Příběh trička HUMUS

Dostal jsem nápad na motiv na tričko. Ale když už tričko, tak to nemůže být vyrobené kdovíkde za kdovíjakých podmínek, že jo?

Takže by to mělo být fairtrade. Odpovědné tričko.

Nejdřív jsem zvažoval objednat materiál na potisk na webu, ale když jsem potkal holky ze SUTU, tak to začalo dávat další smysl. Ano, bude to z nebělené fairtrade biobavlny, což se k motivu výborně hodí. A hlavně: trička ušijou holky, takže to bude mít další přidanou hodnotu.

Takže fairtrade a odpovědnost v praxi. Jdeme si to vyzkoušet. Řešil jsem jednak „poctivost“ výrobku, tj. šetrnost celého výrobního procesu. A potom cenu.

Jenom pro shrnutí, tričko je:

  • Nebělená fairtrade biobavlna
  • Látka vyrobená v ČR
  • Ručně ušito ve Zlíně
  • Ručně potisknuto sítotiskem ve Zlíně

(Kompletní informace o tričku najdete na samostatné stránce.)

A v neposlední řadě, je to malá autorská série – takže hodně práce a vymýšlení (všichni jsme to dělali poprvé) a výsledkem je první série 20ti kusů…

Nikdy jsem nic takového nedělal, nikdy jsem nikomu nic nenabízel, tak je to pro mě tak trochu experiment.

dámsképánské

 

 

 

 

 


Co se týče šetrnosti/ekologičnosti: Chtěl jsem uvést všechny informace poctivě, ale zjistil jsem, že nevím, do jaké míry mám sílu (a baví mě) si všechno zjišťovat dopodrobna sám. Abych si za tím mohl stát. Třeba jenom zanořit se do tajů certifikátů: Fairtrade, Textiles Vertrauen Öko-Tex 1000, Natur Textil…

Například, pokud je příze certifikovaný fairtrade materiál, tak by výrobce látky (česká textilní fabrika) měl být schopný říct konkrétní družstvo, které mu bavlnu dodalo. Chci to tam uvádět? Chci to obvolávat a shánět, stojí to za to?

Nebo sítotisk. Není úplně jasné, co přesně dělá barvy ekologičtějšími nebo méně toxickými než jiné. Někdo říká to a někdo zase tohle. Mám chtít po sítotiskové dílně, aby objednávali konkrétní barvu, abych nad tím měl dohled? Co s protichůdnými informacemi?

Takže jsem vlastně hledal tu hranici, do jaké míry se tím chci/mám sílu zabývat. Jestli mě to ještě baví, nebo se zanořuju do něčeho nesmyslného. Jestli ta vložená energie za to stojí.

Je to jenom o informacích, ale já už jsem dříve došel k poznání, že jediné, čemu můžu stoprocentně věřit, je osobní zkušenost. A pohled z očí do očí.


A co se týče ceny: Opět, chtěl jsem to zkusit udělat co nejpoctivěji. To znamená, uvést všechny, kteří se na výrobě trička podíleli, aby bylo jasné z čeho se cena skládá.

Konzultoval jsem to s kamarádkou Evou Fraňkovou, která pracovala pro Na Zemi a je pro mě expertka na lokální ekonomiku. Ta říkala, že pokud uvádět celý výrobní proces, tak i včetně podílu na ceně – že to je poctivý fairtrade přístup. Tam jsem ale narazil, holky nechtěly uvést, kolik stojí materiál a jejich práce, ani dodavatele látky (který ale je z ČR). Nevyčítám jim to. Chápu to, je to neobvyklé. Vlastně nad tím přemýšlím. Co je to obchodní tajemství? K čemu to je? Je to v souladu s přírodou?

Kdybych tohle dělal jako komerční produkt, tak jenom ten čas, co jsem na tom strávil, absolutně není možné zaplatit. Takže jediné, co zbývá, je radost.

Cenu jsem zatím stanovil na 750 Kč. Za tričko se to zdá moc. Ale pokud to budu chtít prodávat v obchodech (třeba v těch s autorskou tvorbou), tak to bude muset stát spíš kolem 1000 Kč, aby tam byl nějaký zisk i pro ně. (Taky uvažuju o cenovém rozsahu 750-1000 Kč – zaplaťte, na kolik si to ceníte.)

Hlavně při tom všem nezapomenout na to podstatné: Chceme oslavovat humus, protože bez něj by na Zemi nic nevyrostlo.

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s vytvářením odpovědného produktu?

p.s. S fotkama triček moc spokojený nejsem, rád bych je nafotil líp. Jestli máte někdo zkušenosti s focením oblečení a chtěli byste do projektu přispět svým časem, tak se ozvěte! Humusu zdar:)

FacebookTwitterGoogle+LinkedInPinterest

Podobné články


Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*